Virtuální světy

Informace o virtuálních světech

Virtuální realita

Half Dive – originální brýle pro virtuální realitu

Virtuální realita, 3D světy a metaversum jsou všude kolem nás už nějakou dobu. Většinu z nás v této oblasti jen tak něco nepřekvapí či nezaujme, protože všechno jsme už viděli a všechno už někdo vymyslel.
Ovšem občas se ale najde kousek, který přinejmenším pobaví.
Na Kickstarteru máte asi poslední dva týdny možnost přispět na projekt japonského start-upu Diver-X a jejich HalfDive, celosvětově prvního model VR systému, který se používá v posteli. Tím se myslí vleže, ne nutně v posteli.

Od symbolického příspěvku od 8 euro po asi 995 euro za plnou verzi VR headsetu. Nemusíte se bát zrušení kampaně, protože požadovaná částka, 20 milionů jenů, asi 153 tisíc euro, tedy zhruba 3.7 milionů českých korun, už byla vybrána a překročena. Dva střední modely headsetu už díky tomu nejsou k dispozici, ale dva jiné nabízené sety se stále dají takto předplatit.

HalfDive znamená půlka z FullDive, což je termín pro ponoření se do virtuálního světa ze Sword Art Online. Původně japonská sci-fi dobrodružná novela, později manga a anime, se postupem času stala známou a oblíbenou franšízou japonských animovaných filmů a seriálů s miliony fanoušků po celém světě.
V roce 2021 jste v kinech neměli možnost vidět nejnovější z filmů Sword Art Online Progressive: Aria of a Starless Night, protože v Česku ani na Slovensku asi nikdy nijak oficiálně nebyl promítán, ani nevyšel. Stejně tak asi oficiálně neuvidíte na rok 2022 plánovaný Sword Art Online Progressive: Scherzo of a Dark Dusk. Pokud se mýlím, opravte mě a dejte sem odkaz.
Tak alespoň ukázka v angličtině.

Zpátky k HalfDive. FullDive je „plné ponoření“ pomocí NerveGear, VR headsetu, který vás ve vymyšleném knižním/filmovém světě vezme do virtuální reality, tedy vymyšleného světa ve vymyšleném světě. Pokud v tomto virtuálnu ztratíte život, váš avatar bude smazán, a díky propojení NerveGear přímo s vaším mozkem bude i váš loutkovodič reálně vymazán z reálného světa. Žádný strach, je to jen hra… tady neplatí.

Pokud znáte knihu Ernesta Clinea, a podle ní natočený stejnojmenný film Real Player One, nebo třeba Vzpomínky na zemi, knižní trilogii čínského autora Liou Cch’-sina, tak vás takové propojení virtuálního světa s knižním „reálným“ světem nijak nepřekvapí.

HalfDive, tedy reálný headset, vytvořený japonskými mladými nadšenci do SAO světa, vám poskytne jen půlku této zábavy. Smazání vás osobně z reálného světa prý není ani mezi plánovanými funkcemi.

Originalita VR headsetu je právě v jeho použití vleže, a s tím spojeným výhod, ale i omezení.
Celá část pro hlavu je propojená s podložkou, do které vedou kabely, a hlava se může otáčet pouze omezeně. Toto umožňuje užít velmi kvalitní prvky pro displej, protože váha headsetu nezatěžuje váš krk, ale leží na podložce. To, že k vaší hlavě vedou kabely, vás nijak neomezuje tak jako u již existujících kabelových headsetů, kde se do volně plandajícího kabelu někdo okolo vás dříve či později nevyhnutelně zamotáte.

Celý systém má kromě čtyř reproduktorů také části, které vibrují s vaší hlavou, a dostáváte i tuto zpětnou vazbu z virtuálna. Jak moc to bolí v případě, že vás někdo vezme mečem zezadu do krku, to se nikde nepíše.
Hlavová část mimo jiné obsahuje také větráčky po stranách vašich tváří, takže zuřivá vichřice, svěží jarní vánek nebo průlet meziplanetárním prostorem třetí kosmickou bude doprovázen příslušným pohybem vzduchu okolo vás.
Mimochodem větráčky vypadají víceméně podobně, jako jakékoli interní větráky do desktopové počítačové skříně, za mě další palec nahoru za elegantní využití.

Další převratné řešení jsou ovladače pro ruce a nohy.
Ovladače rukou jsou spojeny s hlavní podložkou kabely, takže při pohybu rukama musíte překonávat nějaký odpor. Stejně tak očekávám, že když vám někdo vytrhne předmět z ruky, nebo se budete s někým prát, kabel se postará o realistický zážitek.

Ovladače na nohou umožňují simulovat chůzi, běh nebo skok, patrně také budou dodávat zpětnou vazbu do vašich chodidel. Takže hrát bude lepší asi jen v ponožkách spíše než v botách.

Celé představení systému v angličtině

Na Youtube je k vidění video japonské reportérky, která navštívila Diver-X promo akci na japonském veletrhu. Najdete v něm obrázky a videa HalfDive, které jinde neuvidíte. Video je anglicky.

Jak se tento projekt bude vyvíjet? Jednou z nemocí globálních projektů současné doby je mimo jiné to, že takový produkt začne nějaký NoName čínský obchod nabízet za zlomek ceny dřív, než je oficiálně vyroben a nabídnut předplatitelům. Vzhledem k tomu, jak moc Číňani milují Japonce, skoro by se jeden vsadil…
Další neznámou zůstává, zda využití ovladačů rukou, nohou, a dalších, bude podporováno samotnými tvůrci virtuálních dobrodružství a her. Dá se předpokládat, že je nutné takovou zpětnou vazbu do zařízení předem ve hře či virtuálnu implementovat, aby ji HalfDive dokázal uživateli nabídnout. Bude tento headset stát tvůrcům VR za to? Vytvoří si japonský start-up vlastní virtuální realitu a hry, které budou tak vynikající, že se jimi ostatní nechají inspirovat?

V každém případě VR headset, kde se nemusíte potit, poskakovat po místnosti, vyhýbat se gauči a všemu, co si nechcete doma v obýváku rozbít při virtuálních akčních hrátkách si jistě najde své fanoušky. A už předem se dá hádat, že samotné využití v posteli bude inspirovat některé tvůrce patrně i k úplně jiným virtuálním radovánkám…

Zdroje obrázků: Youtube, Diver-X, Aniplex

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *