Virtuální světy

Informace o virtuálních světech

2008

Burning Life 2009 – pozvánka

Ačkoli v letošním roce přípravu Burning Life provázely drobné komplikace a organizační neshody, virtuální festival, který je obrazem každoroční reálné akce s názvem Burning Man, za dva týdny otevře své brány všem návštěvníkům.
Burning Life je festival, happening, akce, kterou tvoří její účastníci s cílem předvést se, obdarovat všechny ostatní dárky, představením, vytvořením něčeho zajímavého nebo krásného. Pokud se o těchto akcích dozvídáte poprvé, přečtěte si článek o základních principech a pravidlech festivalu v loňském článku, nebo anglicky na stránkách Burning Life.

Festival se svojí neopakovatelnou atmosférou přitahuje desítky tisíc lidí v reálu a tisíce lidí v Second Life. Letošní ročník proběhne v době od 17. října do 25. října 2009 a přípravy, které jsou jako vždy neveřejné, touto dobou vrcholí. Virtuální playa je pokryta jednotlivými díly autorů, kteří jsou dobrovolnými účastníky, téměř hotové jsou všechny stěžejní zóny festivalu, které slouží jako společné prostory a jsou po dobu Burning Life vyhrazeny nonstop akcím, tedy představením a vystoupením DJů – Center Camp, Berlin i Tokyo Plaza. Celé okolí postavy Muže jistě zaujme každého návštěvníka již nyní, i když sám Muž ještě na svém místě není.
Přípravy festivalu začínají pro většinu účastníků v srpnu a začátkem září, kdy jsou na oficiálních stránkách BL vyhlášeny pozice dobrovolníků, tedy těch, kteří BL staví, chystají představení, organizují oficiální události, dělají lamplightery, rangery, překladatele, průvodce,…

Nejen pamětníci jistě ocení dobový teaser v dobových kostýmech v dobové kvalitě

Další fází je Land Rush, tedy boj o pozemky. Kdokoli z rezidentů může ve stanovenou hodinu, raději však minutu a vteřinu, dorazit do daného regionu an chvíli otevřeného pro veřejnost, najít si pozemek, uříznutý a označený terminálem, a pokud se mu podaří jako prvnímu na nějaký terminál kliknout, pozemek se stává jeho. Místo je určeno ke stavbě něčeho zajímavého, zábavného, nebo k pořádání akcí v průběhu celého BL. Pozemek je převeden uživateli zcela bezplatně, tento uživatel dostává přístup na všechny regiony BL pro sebe a případně další svoje spolupracovníky. Neúspěšní lovci pozemku to mohou zkusit v některém z dalších kol, které jsou vyhlašovány na webu i ve veřejné skupině Burning Life v SL.
Ti, kteří mají štěstí a parcelu uloví se tak stávají tvůrci celého festivalu, většina obsahu na BL je totiž tvořena právě těmito účastníky. Stejně jako v reálu, většina výtvorů je věnována ohni a světelným show, i ve virtuálním světě je nedoporučeno vytvářet vodu, stromy, nebo zeleň, protože nic takového se v nevadské poušti nenajde. Právě proto, že velkou část BL tvoří lidé, kteří na Burning Man nikdy nebyli a často ani nemají možnost se v reálu zúčastnit, protože pocházejí z jiného konce světa, byla ve čtvrtek 1. října uspořádána pro tvůrce BL beseda s Dusty Linden a dalšími účastníky reálného fastivalu, kteří pomáhají tvořit festival virtuální. Beseda se konala na jednom z BL regionů a byl o ni veliký zájem. Dusty, RangerMickey a další z těch, kteří se Burning Man účastní od samých počátků vyprávěli o vzniku festivalu, o svých zkušenostech, o neobvyklých zážitcích, i obyčejných věcech, jako je zásobování elektřinou, první pomoc nebo toalety na týdenním festivalu uprostřed pouště, kam si každý donese, co bude potřebovat, a co neshoří, to si po týdnu odveze zpět do civilizace.

Fotky zakladatelů Burning Man a Second Life, když byli ještě dětmi – Larry Harvey, ten, který spálil prvního muže (černobílá fotka) a Philip Rosedale, známý také jako Philip Linden, muž, který přišel s nápadem vytvoření Second Life, možná inspirován reálným Burning Man festivalem. O vytvoření SL i slovy Philippa Rosedalea si můžete přečíst česky v tomto překladu.

Jako jeden z mnoha příkladů zajímavých “art”, tedy instalací, hračiček či udělátek jsou Monkey Zoetrope z roku 2007. Na první pohled ničím zajímavá, podle videa však velmi promyšlená a se světlem synchornizovaná podívaná.

Zájemce o módu a designéry může zaujmout pár fotek Burning Man módy.

Fotky z reálné akce najdete na stránkách Burning Man ale i na mnoha dalších webech. Mě zaujaly snímky Tristana Savatiera z letošního roku, a jak je vidět, mnoho tvůrců letošního virtuálního BL se nechalo inspirovat reálnými předlohami, takže některé z instalací budete moci shlédnout nejen na těchto fotkách, ale také virtuálně v Second Life.

Protože i já jsem jedním z těch, kteří na Burning Life mají svůj malý pozemek, ráda ho nabídnu komukoli, kdo by chtěl uspořádat nějakou akci a potřeboval by k tomu odpovídající zázemí. Může se jednat o klasickou párty s živou hudobu či playlistem s komentářem, o představení, diskuzi, cokoli vás napadne. Jedinou podmínkou je, abyste komunikovali se svým okolím alespoň průměrnou angličtinou. Většina účastníků, stejně jako vy, nejsou native enghlish speakers, není třeba se bát jazykové bariéry. Akce na BL probíhají celý den, v kteroukoli denní i noční hodinu, jsou velmi striktně nekomerční, tedy není možné zde mít tipjar, není možné nikoho žádat o peněžní příspěvky, není možné zde rozdávat LM vedoucí mimo BL regiony. Je tolerováno zvát aktivní účastníky akce do svojí skupiny, pokud se s nimi předtím domluvíte. Akce jsou zaměřeny na pobavení účastníků, seznámení se s novými lidmi, rozdávání dárků a vytvoření příjemné atmosféry.
Můj pozemek se nachází v regionu Double Hot, ale pokud jste na BL ještě nikdy nebyli, začněte od začátku v Deep Hole.

Ostatní představení a výtvory si můžete najít v seznamu zúčastněných.

I když je vše ještě neveřejné a má zůstat překvapením, je možné zveřejňovat takové snímky, které neprozrazují příliš mnoho. Ty najdete v oficiální skupině na Flickru, kde se po otevření 17. října jistě objeví další desítky fotek denně.

Tento článek vyšel 2. října 2009 a je částí seriálu článků o Burning Lige – Burn2 ve virtuálním světě Second Life

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *