Virtuální světy

Informace o virtuálních světech

2012 Návody

Průvodce virtuálními světy 2012 – OSGrid

Po několika úvodních kapitolách se pustíme do průzkumu některých virtuálních světů, vytvořených pomocí technologie OpenSim. V každém z dílů se podíváme do jednoho z gridů, které patří mezi nejnavštěvovanější nebo jsou něčím zajímavé a odlišné. Jako první si zaslouží své místo OSgrid.

logo OSgrid

OSgrid funguje nepřetržitě od 22. července 2007, je tak nejstarším a v současné době nejrozlehlejším gridem.
V červenci 2012 zde bylo online 8961 regionů a za posledních 30 dní bylo aktivních 3606 uživatelů.
Pro srovnání, Second Life uvádí za červen (roku 2012) 29543 online regionů, počet aktivních uživatelů již nějakou dobu neuvádí vůbec.
Ačkoli to vypadá jako řádový rozdíl, ve 40 nejaktivnějších veřejně přístupných gridech existuje momentálně něco přes 20 tisíc online regionů. Virtuálních OpenSim světů existuje několik stovek, přesný počet není možné zjistit, protože některé světy nejsou veřejně přístupné, nebo jsou určeny pouze pro zájmové komunity a přístup je možný jen na pozvání.

OSgrid je provozván neziskovou organizací OSgrid, Inc. se sídlem v USA. Umístění serverů, na kterých fungují jednotlivé služby najdete ve Wiki, stejně tak jako “oficiální” místa, tedy regiony spravované přímo provozovatelem. Jsou to jednotlivé “Plazas,” na kterých najdete informace a freebie. Zbytek světa je tvořen regiony, které sem zdarma připojují jednotliví uživatelé.
Díky této otevřenosti OSgridu (i dalších podobně organizovaných gridů) je častá nedostupnost, crashe nebo velký lag v různých regionech, protože mnohé z nich jedou ve vzdálených částech světa na připojení různé kvality.

Toto je důležité hledisko pro každého, kdo by se chtěl k některému z gridů připojit, ať už se svým domácím regionem, nebo by si chtěl objednat region formou serverhostingu od firmy, která takovou službu nabízí. Rychlost vašeho virtuálního života je zcela závislá na dvou okolnostech – na umístění služeb gridu, což je u OSgridu Dallas v USA, a na umístění vašeho regionu. Vyplatí se proto si zjistit, kde běží servery firmy, která vám region zřídí, například tím, že si obhlédnete jejich již stávající regiony, a podíváte se na Ping Sim (Ctrl+Shift+1), který vám alespoň orientačně napoví.

Na lokálním regionu se běžně dostáváte na odezvu v řádu pár milisekund, v SL například okolo 200 ms, na otevřených gridech jsou tyto hodnoty velmi různorodé. Na veřejně přístupných gridech blízkých Česku se tyto hodnoty pohybují v řádech desítek ms.

K přihlášení do OSgridu je doporučován Imprudence, ale jak víte z předchozích dílů, můžete si k nalogování nastavit i váš oblíbený prohlížeč.

V roce 2021 najdete doporučené Viewery i mnohé další na stránce Download.

V OSgridu se používají různé měny, jako OMC (Open Metaverse Currency). V$ (Virtual Wallet dolary), lze zde používat PayPal. O různých virtuálních měnách se dočkáte také samostatného článku, prozatím se jim vůbec nemusíte věnovat, v OSgridu peníze nepotřebujete, mnoho věcí je zadarmo, nebo v kvalitě, která nestojí ani za virtuální cent. Obsah si zde můžete pořídit sami díky možnosti uploadu IAR a OAR souborů, o kterých jsme se už také zmiňovali.
Vyhněte se bezhlavému braní si věcí “Allow anyone to copy,” ačkoli OSgrid má TOS a informuje o nutnosti dodržovat DMCA, nikdo vám nezaručí, že freebie není kopie něčeho někým patentovaného.

OSgrid podporuje hypergrid, ale nemusí vám fungovat ve všech regionech.
Různé regiony mohou běžet na různých verzích OpenSimulatoru a mohou mít aktivní různé služby.
Na OSgridu funguje několik různých typů Voice.

Pokud se chcete připojit sami do Osgridu, najdete zde stručný návod, jak na to, podrobnou mapu i volná místa na mapě.

V roce 2021 můžete použít současnou mapu regionů a pro připojení opět výše zmíněnou stránku Download a také OSGrid Wiki.

Fotky míst a zajímavostí z OSgridu najdete v galerii přímo na webu OSgridu, na Flickru nebo na Koinupu.

OSgrid v červenci 2012 oslavil páté narozeniny, podrobnosti o oslavě hledejte pod zkratkou OSG5B.

OSgrid je v současné době zajímavý spíše z historického hlediska, jako symbol svobodného otevřeného světa. Pro běžného uživatele v českých končinách není díky svému umístění a struktuře ničím výjimečný. Na soukromé pískoviště lze nyní výhodněji použít hotové distribuce jako Sim-on-a-stick i jiné, pro setkávání je výhodnější použít bližší gridy v Evropě a z komerčního hlediska, tedy jako místo k prodeji virtuálního zboží není OSgrid primárně určen.

Informace v tomto článku mají sloužit pro vaši představu o konkrétním gridu a v žádném případě nejsou kompletní, platné jednou provždy.
Máte-li návrh, co by se v článcích o jednotlivých gridech mělo objevovat, co vám není jasné a o čem byste vy sami chtěli číst, dejte vědět v diskuzi, a nebojte se pokládat i úplně hloupé dotazy – když je nepoložíte, nemusíte se nikdy dozvědět odpověď;)

Obsah celé série Průvodce virtuálními světy 2012

Tento článek vyšel poprvé 2. 8. 2012. Informace v tomto článku, i v celé sérii, odpovídají stavu virtuálních světů v roce 2012.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *