Virtuální světy

Informace o virtuálních světech

2012

Průvodce virtuálními světy 2012: Nastavení prohlížeče – výběr gridu

Pokud chcete někomu zavolat, potřebujete znát jeho telefonní číslo, když ho chcete navštívit, je dobré znát jeho adresu. Co přesně dělat, když chcete vyvenčit svého avíka v nějakém dalším, novém virtuálním světě? Odpověď najdete v tomto článku. Řeč bude o Grid Manageru, Grid Selectoru a vlastnostech různých typů prohlížečů.

Než se do některého z jiných gridů pustíme, je nutné vědět, kam se vlastně chceme dostat. Prozatím jsme se dostali do Second Life, tak nějak samo od sebe, a na lokální grid pomocí SoaS, kde je vše nachystáno a doručeno přímo pod váš nos a klávesnici.

K průzkumu dalších virtuálních světů potřebujete jednoznačnou adresu světa ve správném formátu, které se říká Login URI (Uniform resource identifier). Abyste mohli do prohlížeče takovou adresu zadat, použijete k tomu Grid Manager. Některé prohlížeče ho nemají, mají jen o něco omezenější Grid Selector. Jeden prohlížeč, a to SL Viewer, nemá ani Grid Selector (tedy má, ale pouze na SL gridy.) I s touto variantou se dá pracovat, a v současné době jste se technicky schopni s kterýmkoli prohlížečem přihlásit do kteréhokoli existujícího gridu. To znamená, že virtuální světy můžete prozkoumávat a naštěvovat právě s tím svým nejoblíbenějším prohlížečem.

Grid Manager

Grid Manager je včleněn do prohlížečů právě za účelem přidávat a spravovat další světy. Můžete si tam přidat kterýkoli veřejný i vlastní neveřejný grid. Při přihlašování v SoaS jste si ho už určitě všimli:

Některé prohlížeče mají Grid Manager viditelný na přihlašovací obrazovce, v některých je defaultně schován. Zpravidla se k němu dostanete pomocí kláves Ctrl+Shift+G, nebo ho najdete v Preferences, tedy ještě před přihlášením se kamkoli.

Jestliže najdete grid, do kterého se chcete přihlásit, mezi již nastavenými, stačí ho vybrat a dále postupovat jako v SL – zadat jméno avatara, heslo a přihlásit se. Můžete také zkontrolovat správnost a aktuálnost údajů podle informací uváděných provozovatelem gridu na příslušném webu toho gridu.
Pokud se chystáte navštívit grid, který v Grid Manageru není, můžete ho přidat, zpravidla tlačítkem Add Grid, Add New Grid a podobně.
Při zadávání nového gridu potřebujete nutně dvě informace. Název gridu (ten si můžete zvolit tak, aby byl srozumitelný právě vám) a informaci nejdůležitější, tedy Login URI. Najdete ji na webu příslušného gridu, a vložíte ji do pole označeného Login URI. Nic dalšího vyplňovat nemusíte. Lze použít tlačítko pro získání dalších adres gridu, na obrázku Imprudence Grid Manageru je to Get Grid Info. Pomocí této volby se mohou načíst další adresy a informace o daném gridu, pokud je jeho provozovatel poskytuje.

Bavíme se o prohlížečích tvořených různými týmy, každý prohlížeč má svá specifika a odlišnosti, nehledejte tedy jinde tlačítka s naprosto stejným popisem.

Login URI pro SoaS je tedy 127.0.0.1: 9100, u jiných světů bude obsahovat i srozumitelnější adresy, např. http://BombaSuperGrid.org:8001. Z takové adresy se dá lehce odvodit, že web gridu najdete na http://BombaSuperGrid.org. Je to obvyklé, není to však podmínkou.

Co dělat, pokud Grid Manager v prohlížeči není? Snadnější varianta je ta, že takový prohlížeč má Grid Selector. V rohlížeči jsou přednastavené některé gridu, ze kterých si můžete vybrat.
Takto fungoval do verze 4.0.1. také Firestorm, který vidíte na předchozím obrázku. Vývojářský tým ovšem další světy podporuje (a nejen vývojem Firestormu) a tak od verze 4.1.1 přibyl velmi komfortní Grid Manager, který najdete v Preferences – má samostatnou záložku Opensim.

Nový Firestorm, který vyšel 11. července 2012, má mnoho dalších nových a velmi šikovných funkcí, určitě ho vyzkoušejte. Je vhodný jak pro pokročilé uživatele oceňující efektivní práci, tak i pro začátečníky, pro které je mnohdy ovládání SL Vieweru oříškem. O novinkách ve verzi 4.1.1 s Grid Managerem se dozvíte v recenzi prohlížeče.

Grid Selector

Takto vypadá možnost výběru světů ve starší verzi Firestormu:

Vybrat si můžete, ale jen z přednastavených voleb. Pro uživatele zde není možnost svět přidat. Lze přidat svět manuálně, editováním XML souboru, který vypadá asi takto:

A upřímně, máte do toho chuť? 🙂 Ani nemusíte mít, existuje ještě jeden způsob, jak se dostat, kam potřebujete. Budete ho potřebovat, pokdu chcete používat SL Viewer. Ten totiž má grid selector pouze na gridy Linden Labu, takže jako by ho neměl.

Parametry prohlížeče

SL Viewer a všechny dvojkové prohlížeče třetích stran (kromě nejnovějšího Firestormu) mají pouze jediný způsob, jak se dostat jinam než do SL.
Je nutné spustit prohlížeč s přidaným parametrem “-loginuri”
SL Viewer můžete spouštět z příkazové řádky, nebo si udělat zástupce, tedy ikonku na ploše, s tímto přidaným parametrem.

Máte-li na ploše zástupce pro SL Viewer, klikněte na něj pravým tlačítkem a dle obrázku najděte “Cíl.” Na konec přidejte mezeru a za ni parametr -loginuri [adresa].

Původní příkaz:
“C:\Program Files\SecondLifeViewer\SecondLife.exe” –set InstallLanguage en

Upravený příkaz pro SoaS:
“C:\Program Files\SecondLifeViewer\SecondLife.exe” –set InstallLanguage en -loginuri “http://127.0.0.1:9100”

Takto si můžete vytvořit více zástupců pro různé světy.

Pro OSX můžete také použít Apple Script.

Vlastnosti prohlížečů

Mnoho dalších podrobností najdete přímo na stránkách OpenSimulatoru. Najdete zde i tuto tabulku, která přehledně ukazuje vlastnosti jednotlivých prohlížečů. Obecně platí, že jedničkové prohlížeče mají Grid Manager, dvojkové prohlížeče mají více či méně použitelný Grid Selector, SL Viewer nemá nic. Originální tabulka na OpenSimulator.org jde seřadit dle jednotlivých paramterů pomocí čtvercové ikonky v záhlaví každého sloupce.

Registrace avatara

Jak možná vyplynulo z předchozích odstavců, každý grid má svoji webovou stránku, na které najdete různorodé informace. Co byste tam měli najít mezi prvními je registrace avatara. Tak jako se do SL registrujete na secondlife.com, do jiných světů je třeba se registrovat na jejich webových stránkách. Můžete si tedy znovu vybrat jméno svého avatara, nebo použít už zažité jméno ze SL. K registraci budete, až na výjimky, potřebovat platný e-mail, a v žádném případě byste neměli používat stejné heslo, jako používáte do SL.

Láká vás začínat znova a prozkoumávat další svět jako nováček v džínách a bílém tričku? Nebo je to spíš ta nudná část virtuálního života, kterou byste raději přeskočili a vstoupili do neznáma s plným šatníkem, módním sestřihem a vytrénovanými bicepsy?
I to je možné. V budoucnu to možná bude zcela normální a přirozené. Jak na to se dozvíte v příštím pokračování Průvodce, který se bude věnovat hypergridu – možnosti cestovat různými virtuálními světy s jedním avatarem a jeho výbavou. Možnosti, jak virtuální světy vzájemně propojit a vytvořit si svoji vlastní virtuální mapu oblíbených míst v různých gridech.

Obsah celé série Průvodce virtuálními světy 2012

Tento článek vyšel poprvé 13. 7. 2012. Informace v tomto článku, i v celé sérii, odpovídají stavu virtuálních světů v roce 2012.

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *